Exhibitions

Unlisted

working logo 02.2

Opening Reception 11 August 2016,
from 6-10pm

Icebox Project Space
1400 N. American St. Philadelphia Pa

The Icebox Project Space and Marginal Utility are proud to present Unlisted,
a unique art fair setting that focuses on curation through a thoughtful interplay between 13 spaces arranged by Philadelphia based curators, here
gallerists and artists.

Each of the 13 spaces will present a small autonomous exhibition that converses with its direct neighbor as well as the entire Icebox space, expanding out to a broader consideration of the current climate of Philadelphia’s established and growing arts communities.

This intergenerational fair will highlight the various modes of creative production and exhibition strategies that are deployed by the curators through their inclusion of international, national, and regionally shown artists that define this current moment throughout Philadelphia.

Curators, gallerists and artist-curators shape the visual culture of the city that they live in, and each exhibition presented by Unlisted is a testament to the generative capacity that exhibitions can have within a strong and vital art scene.

–new conversations become new ideas.

The wide range of artists presented within Unlisted reflect the emerging cosmopolitan shift that is unfolding throughout the city. This cross section of curatorial approaches attempts to articulate Philadelphia’s place in the national arts conversation and orient ourselves towards what’s yet to come.

Amber Arts- Linda Fernandez, Keir Johnston, Ernel Martinez
Artists: Rashayla Marie Brown and Taji Ra’oof Nahl
Daniel Dalseth
Artists: Jaishri Abichandani, Yevgeny Yufit (St. Petersburg, Russia), Gang of 4 (Amsterdam, Netherlands), Mr. Bad Accident, and Kali Yuga Zoo Brigade
Kate Kraczon
Artist: Tiona McClodden
Christopher Gianunzio
Artists: Whitney Hubbs, Lucas Blalock, Carmen Winant, Stephanie Bursese, Ofer Wolberger, Chad States and Jason Fulford
Lord Ludd- Mylinh Nguyen and Gideon Barnett
Artists: Jonathan Santoro and Meredith Sellers
Brandywine Workshop and Archives- Jose Ortiz Pagan
Artists: Grimaldi Báez and Mark Martínez
Bree Pickering
Artist: Angelica Mesiti
Sid Sachs
Artists: Kelly Dzioba, Mark Campbell, and Dennis Will
Anthony Romero and Abigail Satinsky
Artists: Brandon Alvendia, Amy Cousins, Edie Fake, Matt Neff, R. F. Kampfer Revolutionary Literature Archive, Dana Bishop-Root and Ruthie Stringer, Transformazium, Dan S. Wang, and Latham Zearfoss
Shelley Spector
Artists: Rebecca Westcott, Lydia Ricci, and Sarah Schneider
Judith Tannenbaum
Artists: Don Nakamura and Rochelle Toner
Nato Thompson
Artists: Theodore A. Harris, Leroy Johnson, and Theresa Rose
Richard Torchia
Artist: Robert Younger